انواع روش های کاهش وزن و درمان چاقی

در این مرکز انواع روش های درمان چاقی به دو دسته تقسیم می شوند.1-درمان چاقی به روش غیر جراحی 2-درمان چاقی به روش جراحی چاقی ....

درمان چاقی به روش غیر جراحی :

در گروه پزشکی حکیم ( واحد مرکز درمان چاقی تهران ) شما می توانید با بهره مند شدن از واحد های تغذیه ، پزشکی ورزشی و روانشناسی چاقی در مسیر کاهش وزن قدم بردارید.

اولین و بهترین روش در کاهش وزن ، برنامه غذایی مناسب و تحرک کافی می باشد که در واحد تغذیه و پزشکی ورزشی شما می توانید یک مشاوره تخصصی دریافت نمایید. روانشناس چاقی در مواردی همچون پرخوری عصبی ، مصرف الکل ، افسردگی و ... مشاوره مناسب را ارائه خواهد نمود. واحد های نام برده همگی در دستیابی به سبک زندگی مناسب کمک قابل توجهی به شما خواهند نمود.

درمان چاقی به کمک جراحی چاقی :

اگر از بهترین و ایمن ترین روش های درمان چاقی و اضافه وزن که همان تغذیه و ورزش زیر نظر متخصص می باشد ، نتوانسته اید بهره ای ببرید نگران نباشید ما در این بخش شما را با انواع روش های جراحی چاقی اشنا می نماییم .

معمولا جراحی چاقی برای افرادی توصیه می گردد که نمایه توده بدنی یا BMI بیشتر از 40 دارند ویا نمایه توده بدنی بین 35 تا 39.9 همراه با یک عارضه ناشی از چاقی مانند دیابت نوع 2 ، کبد چرب ، فشار خون بالا و مشکلات جدی در مفصل های پا یا کمر هستند. همچنین درافرادی با BMI  بین 30 تا 35 همراه با دیابت نوع 2 پس از بررسی های لازم جراحی چاقی توصیه می گردد.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که روش های مختلف جراحی چاقی به دوشیوه کلی باعث کاهش وزن می شوند

1-کاهش حجم

2- سوء جذب یا همان کاهش جذب.

در کاهش حجم ، به کمک جراحی تغییراتی در ظرفیت و اندازه معده ایجاد می گردد که در نتیجه آن مقدار غذای دریافتی کاهش یافته و در نهایت مقدار کالری وارد شده کمتر می شود

در روش سوء جذب یا کاهش جذب با تغییراتی که جراح در دستگاه گوارش به وجود می آورد غذای مصرف شده قسمتی از دستگاه گوارش و روده باریک را میانبر زده و جذب کمتری صورت می پذیرد که در نهایت منجر به کاهش جذب کالری می شود

هر دو روش جراحی چاقی( کاهش جذب و کاهش حجم) یک  هدف را دنبال می نمایند ، بهبود بیماری های مرتبط با چاقی و کاهش خطر های این بیماری ها که در نتیجه کاهش وزن حاصل از این جراحی ها می باشد.

انواع روش های جراحی چاقی

جراحی بای پس معده یا گاستریک بای پس (Gastric Bypass)

بای پس به معنی میانبر زدن می باشد. در جراحی بای پس معده از هر دو روش کاهش حجم و کاهش جذب استفاده می شود. کاهش حجم در معده و کاهش جذب در روده کوچک. یکی از متداول ترین روش های جراحی چاقی که سابقه طولانی در جهان دارد.

بیشتر بدانید

مینی بای پس معده

مینی بای پس به طورکلی عملکردی شبیه به بای پس کلاسیک یا استاندارد دارد. یعنی با همان کاهش جذب و حجم می تواند باعث کاهش وزن گردد.

بیشتر بدانید

جراحی اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی (gastric sleeve)

در اسلیو معده با کاهش حجم و کوچک کردن معده مقدار غذای دریافتی را محدود می نمایند. در سال های اخیر عمل اسلیو معده محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

بیشتر بدانید

جراحی پلیکاسیون معده یا پلیسه زدن معده (Gastric Plication)

در جراحی پلیسه زدن معده که به نوعی روش محدود کننده می باشد ، حجم داخلی معده با خود معده پر خواهد شد.

بیشتر بدانید

حلقه قابل تنظیم یا باندینگ معده (Adjustable Gastric Banding)

حلقه قابل تنظیم معده یک روش محدود کننده می باشد که تاثری بر جذب ندارد. حلقه معده یک روش موقتی می باشد.

بیشتر بدانید

بالون معده (Intragastric Balloon)

بالون معده یک روش محدود کننده حجم معده می باشد که همانند حلقه موقتی است.

بیشتر بدانید